HRP-450-36
DigiKey Part Number
1866-2727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRP-450-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 450W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
12.5 A