HRP-450-24
DigiKey Part Number
1866-2726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRP-450-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 451W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
18.8 A