HRP-300-48
DigiKey Part Number
1866-2722-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRP-300-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 336W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
7.83" L x 4.13" W x 1.61" H (199.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
7 A