HRP-300-3.3
DigiKey Part Number
1866-2720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRP-300-3.3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 198W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.83" L x 4.13" W x 1.61" H (199.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
3.3V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
60 A