HRP-100-12
DigiKey Part Number
1866-2697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRP-100-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 102W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.50" H (159.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.5 A