HLG-80H-12
DigiKey Part Number
1866-2612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-80H-12
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 7.2-12V 5A
Detailed Description
5A 7.2 ~ 12V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-80H-12 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
88%
Size / Dimension
6.76" L x 2.42" W x 1.53" H (171.8mm x 61.5mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, cURus, PSE, RCM, TUV, UL
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
7.2 ~ 12V