HLG-60H-48
DigiKey Part Number
1866-2602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-60H-48
Description
LED DVR CC/CV ACDC 28.8-48V 1.3A
Detailed Description
1.3A 28.8 ~ 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-60H-48 Models
Category
Current - Output (Max)
1.3A
Power (Watts)
62 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
90.5%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
28.8 ~ 48V