HLG-60H-42AB
DigiKey Part Number
1866-HLG-60H-42AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-60H-42AB
Description
O/P +42V1.45A
Detailed Description
1.45A 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-60H-42AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
61 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, PSE, RCM, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.45A