HLG-60H-36B
DigiKey Part Number
1866-2598-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-60H-36B
Description
LED DVR CC/CV ACDC 21.6-36V 1.7A
Detailed Description
1.7A 21.6 ~ 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-60H-36B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
61 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
21.6 ~ 36V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.7A