HLG-60H-36
DigiKey Part Number
1866-2596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-60H-36
Description
LED DVR CC/CV ACDC 21.6-36V 1.7A
Detailed Description
1.7A 21.6 ~ 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-60H-36 Models
Category
Current - Output (Max)
1.7A
Power (Watts)
61 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
21.6 ~ 36V