HLG-60H-24A
DigiKey Part Number
1866-2591-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-60H-24A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 22-27V 2.5A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5A 22 ~ 27V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLG-60H-24A Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
89.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV, UR
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
22 ~ 27V