HLG-60H-24
DigiKey Part Number
1866-2590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-60H-24
Description
LED DVR CC/CV ACDC 14.4-24V 2.5A
Detailed Description
2.5A 14.4 ~ 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-60H-24 Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
89.5%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV, UR
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
14.4 ~ 24V