HLG-40H-42
DigiKey Part Number
1866-2529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-40H-42
Description
LED DVR CCCV ACDC 25.2-42V 960MA
Detailed Description
960mA 25.2 ~ 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-40H-42 Models
Category
Current - Output (Max)
960mA
Power (Watts)
40 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
88.5%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
25.2 ~ 42V