HLG-320H-48
DigiKey Part Number
1866-2489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-320H-48
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 48V 6.7A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.7A 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLG-320H-48 Models
Category
Current - Output (Max)
6.7A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
322 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
95%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.87" L x 3.54" W x 1.72" H (225.2mm x 90.0mm x 43.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
48V