HLG-100H-36B
DigiKey Part Number
1866-2308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-100H-36B
Description
LED DVR CC/CV AC/DC 18-36V 2.65A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.65A 18 ~ 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLG-100H-36B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
95 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
93%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.72" L x 2.68" W x 1.53" H (196.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
18 ~ 36V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.65A