HEP-600-36
DigiKey Part Number
1866-2290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEP-600-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 601W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Efficiency
95.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC
Size / Dimension
11.02" L x 5.67" W x 1.91" H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
36V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
16.7 A