HEP-320-36A
DigiKey Part Number
1866-2278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEP-320-36A
Description
AC/DC CONVERTER 36V 320W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Size / Dimension
9.92" L x 3.54" W x 1.72" H (252.0mm x 90.0mm x 43.8mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
8.9 A