HEP-320-12A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Tri-Mag, LLC
In Stock: 1
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC Input
HEP Series AC/DC Power Supply | Datasheet Preview
HEP-320-12A
DigiKey Part Number
1866-2276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEP-320-12A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 264W
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Size / Dimension
9.92" L x 3.54" W x 1.72" H (252.0mm x 90.0mm x 43.8mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
22 A