HBG-60-1400
DigiKey Part Number
1866-2224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-60-1400
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-43V 1.4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4A 28 ~ 43V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.4A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
89%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
4.33" Dia x 2.26" H (110.0mm x 57.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
295VAC
Base Product Number
Voltage - Output
28 ~ 43V