HBG-60-1050P
DigiKey Part Number
1866-2223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-60-1050P
Description
LED DRVR CC AC/DC 37-55V 1.05A
Detailed Description
1.05A 37 ~ 55V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.05A
Power (Watts)
58 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OCP, OTP
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Efficiency
90%
Type
Constant Current
Size / Dimension
3.90" Dia x 1.02" H (99.0mm x 26.0mm)
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Base Product Number
Voltage - Output
37 ~ 55V