HBG-240-48A
DigiKey Part Number
1866-2211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-240-48A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 28.8-48V 5A
Detailed Description
5A 28.8 ~ 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HBG-240-48A Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
240 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
93%
Size / Dimension
7.54" Dia x 2.72" H (191.5mm x 69.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
28.8 ~ 48V