HBG-200-48A
DigiKey Part Number
1866-2199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-200-48A
Description
LED DVR CC/CV ACDC 28.8-48V 4.1A
Detailed Description
4.1A 28.8 ~ 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
4.1A
Power (Watts)
197 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
93%
Size / Dimension
5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
28.8 ~ 48V