HBG-160P-36A
DigiKey Part Number
1866-2189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-160P-36A
Description
LED DVR CC/CV ACDC 21.6-36V 4.4A
Detailed Description
4.4A 21.6 ~ 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
21.6 ~ 36V
Current - Output (Max)
4.4A
Series
Power (Watts)
158 W
Packaging
Tray
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OTP, OVP, SCP
Efficiency
92%
Type
Constant Current, Voltage
Size / Dimension
4.91" Dia x 1.34" H (124.6mm x 34.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC