HBG-160-36DA
DigiKey Part Number
1866-HBG-160-36DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-160-36DA
Description
LED DRIVER CC 160W
Detailed Description
4.4A 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
158 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Features
OCP, OVP, OTP
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
92%
Size / Dimension
5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
36V
Current - Output (Max)
4.4A