HBG-100-24B
DigiKey Part Number
1866-2161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-100-24B
Description
LED DRIVER CC AC/DC 14.4-24V 4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4A 14.4 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Efficiency
90.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.12" Dia x 2.62" H (130.0mm x 66.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
14.4 ~ 24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A