GST40A15-P1J
DigiKey Part Number
1866-2142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST40A15-P1J
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 40W
Detailed Description
15V 40 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
39.4" (1.00m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.92" L x 1.97" W x 1.24" H (125.0mm x 50.0mm x 31.5mm)
Voltage - Output
15V
Current - Output (Max)
2.67A
Base Product Number
Power (Watts)
40 W