GST18U28-P1J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 88
Datasheet
28V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
GST18U28-P1J
DigiKey Part Number
1866-2080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST18U28-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 28V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GST18U28-P1J Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
28V
Approval Agency
BSMI, CB, cULus, EAC
Current - Output (Max)
640mA
Base Product Number
Power (Watts)
18 W