GST18E12-P1J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
12V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
GST18E12-P1J
DigiKey Part Number
1866-2067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST18E12-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CE, cUL, EAC, GS, SIRIM
Current - Output (Max)
1.5A
Base Product Number
Power (Watts)
18 W