GS18E28-P1J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 42
Datasheet
Image for GS18E28-P1J is not available
GS18E28-P1J
DigiKey Part Number
1866-GS18E28-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS18E28-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 28V 25W
Customer Reference
Detailed Description
28V 25 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
KSC 8305
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
28V
Approval Agency
CB, CE, GS, TUV
Current - Output (Max)
890mA
Standard Number
Power (Watts)
25 W