GEM18I24-P1J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
24V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
GEM18I24-P1J
DigiKey Part Number
1866-1808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEM18I24-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.97" L x 1.54" W x 2.21" H (75.5mm x 39.1mm x 56.2mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cRUus, TUV
Current - Output (Max)
750mA
Base Product Number
Power (Watts)
18 W