GEM12I05-P1J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phihong USA
In Stock: 0
Datasheet
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
GEM12I05-P1J
DigiKey Part Number
1866-1796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEM12I05-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.91" L x 1.54" W x 1.91" H (73.9mm x 39.0mm x 48.5mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output (Max)
2.4A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W