GE24I18-P1J
DigiKey Part Number
1866-1789-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GE24I18-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 24W
Customer Reference
Detailed Description
18V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.19" L x 1.69" W x 1.59" H (81.0mm x 43.0mm x 40.5mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, GS, RCM
Current - Output (Max)
1.33A
Base Product Number
Power (Watts)
24 W