ERP-350-12
DigiKey Part Number
ERP-350-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP-350-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERP-350-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.68" L x 5.12" W x 1.89" H (220.4mm x 130.0mm x 48.0mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
26.7 A