EPP-500-48
DigiKey Part Number
1866-5597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-500-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 322W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.69" H (127.0mm x 76.2mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
6.7 A