EPP-400-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 184
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
EPP-400-15
DigiKey Part Number
1866-1656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-400-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 251W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
16.7 A