ELG-75-C1400
DigiKey Part Number
1866-1576-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-75-C1400
Description
LED DRVR CC AC/DC 27-54V 1.4A
Detailed Description
1.4A 27 ~ 54V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.4A
Power (Watts)
76 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Size / Dimension
6.14" L x 2.48" W x 1.40" H (156.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
27 ~ 54V