ELG-75-24AB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 3
Datasheet
Image for ELG-75-24AB is not available
ELG-75-24AB
DigiKey Part Number
1866-ELG-75-24AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-75-24AB
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Detailed Description
3.15A 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings
IP65
Type
Constant Current, Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
100VAC
Size / Dimension
6.14" L x 2.48" W x 1.40" H (156.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Max)
305VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, EAC, ENEC, KC, RCM
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
3.15A