ELG-200-C2100
DigiKey Part Number
1866-1524-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-200-C2100
Description
LED DRVR CC AC/DC 48-96V 2.1A
Detailed Description
2.1A 48 ~ 96V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
2.1A
Power (Watts)
202 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OTP, OVP, SCP
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Efficiency
92%
Size / Dimension
7.87" L x 2.80" W x 1.48" H (200.0mm x 71.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
48 ~ 96V