ELG-200-42A
DigiKey Part Number
1866-1513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-200-42A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 42V 4.76A
Detailed Description
4.76A 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
4.76A
Power (Watts)
200 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
92.5%
Size / Dimension
8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
42V