ELG-150-48A
DigiKey Part Number
1866-1488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-150-48A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 24-48V
Detailed Description
3.13A 24 ~ 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
3.13A
Power (Watts)
150 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
24 ~ 48V