ELG-150-42B
DigiKey Part Number
1866-1486-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-150-42B
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 21-42V
Detailed Description
3.57A 21 ~ 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
150 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
21 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.57A