ELG-150-24
DigiKey Part Number
1866-1478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-150-24
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 12-24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.25A 12 ~ 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
6.25A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
150 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
12 ~ 24V