ELG-100-C700B
DigiKey Part Number
1866-1474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-C700B
Description
LED DRVR CC AC/DC 71-143V 700MA
Detailed Description
700mA 71 ~ 143V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
100 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
71 ~ 143V
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA