ELG-100-C700-3Y
DigiKey Part Number
1866-ELG-100-C700-3Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-C700-3Y
Description
LED CC AC/DC DRIVER 100W
Detailed Description
700mA 71 ~ 143V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
100 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Features
OTP, OVP, SCP
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, KC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
71 ~ 143V