ELG-100-42A
DigiKey Part Number
1866-1454-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-42A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 21-42V
Detailed Description
2.28A 21 ~ 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
2.28A
Power (Watts)
96 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
21 ~ 42V