ELG-100-36AB-3Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 3
In Stock: 0
2.66A 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ELG-100-36AB-3Y
DigiKey Part Number
1866-ELG-100-36AB-3Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-36AB-3Y
Description
LED AC/DC DRIVER 100W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, UKCA
Voltage - Input (Max)
305VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
36V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
2.66A