DPU01M-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-1411-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DPU01M-12 |
Description | DC DC CONVERTER +/-12V 1W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 42mA, 42mA 10.8V - 13.2V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DPU01M-12 Models |
Category | Power (Watts) 1 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features SCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 83% |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 10.8V | Package / Case 6-SIP Module, 5 Leads |
Voltage - Input (Max) 13.2V | Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.5mm x 6.1mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Supplier Device Package 6-SIP |
Voltage - Output 2 -12V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 42mA, 42mA |