DKM10A-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cosel USA, Inc.
In Stock: 3
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 9V - 18V Input
DKM10A-12
DigiKey Part Number
1866-1346-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DKM10A-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
416mA, 416mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)