DKA15A-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 28
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 9V - 18V Input
DKA15A-12
DigiKey Part Number
1866-1304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DKA15A-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
625mA, 625mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)