DDRH-45-24P
DigiKey Part Number
1866-DDRH-45-24P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDRH-45-24P
Description
I/P:150~1500VDC;O/P:24V/0~1.87A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 1.87A 150V - 1500V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDRH-45-24P Models
Category
Current - Output (Max)
1.87A
Mfr
Power (Watts)
45 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
High Voltage - Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
150V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
1500V
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)